Ogólnopolska Akcja Paczka

Bez czego trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia? Większość Polaków odpowie, że bez śniegu, karpia, prezentów, czy ogromnych kolejek w sklepach. Gdy jednak podobne pytanie zadamy harcerzom ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej część z nich odpowie – bez „Akcji Paczka”.

Akcja Paczka to jedyna tego rodzaju pomoc przedświąteczna, która ma za zadanie przede wszystkim przypomnieć Polakom mieszkającym w Polsce o ich rodakach, którzy ze względu na burzliwe dzieje naszego narodu bez swojej zgody znaleźli się poza granicami kraju oraz tym właśnie opuszczonym przez kraj rodakom pokazać, że Polska wciąż o nich pamięta. Harcerze mają ze sobą paczki świąteczne, ale nie tylko na paczki czekają Polacy na Ukrainie i Białorusi, ale na polskich harcerzy w polskich mundurach, którzy co roku osobiście składają im życzenia w języku polskim. I to jest w Akcji Paczka najważniejsze – pamięć i spotkanie.


Spotkania w polskich domach na Kresach na długo pozostają w pamięci. Kto raz odwiedził taki biedny polski dom na Wschodzie, po prostu musi tam wrócić za rok. Ciężko opisać radość i ogromne wzruszenie odwiedzanych osób na widok młodzieży z Polski. Nie ma pośpiechu, ani ułożonych wcześniej formułek. Są za to życzenia świąteczne, płynące prosto z młodych  serc,  wspólne śpiewanie polskich kolęd, razem wypita gorąca herbata w zimny zimowy dzień i szczere łzy na widok biedy i chorób najczęściej starszych już osób. Harcerze chodzą od domu do domu, niczym kolędnicy i w każdym z nich razem z paczką pozostawiają dobre, polskie słowo, budując tym samym nie tylko więź z narodem polskim, ale i pozytywny wizerunek naszego kraju.


Jak ważny jest ten projekt najlepiej wiedzą jego odbiorcy. Polacy mieszkający na białoruskiej wsi pod granicą z Polską zapytani przez harcerzy podczas Akcji Paczka, co im potrzeba, co im przywieźć, co dla nich zrobić, bez namysłu odpowiedzieli: „Przyjedźcie, posiedźcie i porozmawiajcie z nami – tylko zostańcie dłużej…”.


Także i w tym roku harcerze z całej Polski wezmą udział w Akcji Paczka. Pełnomocnikiem Naczelnictwa ZHR ds. tego przedsięwzięcia jest phm. Tomasz Górnicki HR. Do jego zadań należy wsparcie merytoryczne, logistyczne i finansowe poszczególnych wyjazdów. Jeżeli chcesz pomóc Polakom na Wschodzie i wziąć udział w Akcji Paczka jako koordynator wyjazdu dla swojego środowiska, to już dziś wejdź na stronę www.akcjapaczka.zhr.pl i zgłoś się za pośrednictwem e-mail: akcjapaczka@zhr.pl. Pomożemy Ci w sprawach organizacyjnych, przekażemy kontakty do polskich organizacji oraz wesprzemy wyjazd finansowo. Dzięki anonimowym darczyńcom zostaną zakupione specjalne kartonowe pudełka na dary oraz naklejki Akcji Paczka, które na początku grudnia roześlemy do wszystkich koordynatorów wyjazdów.
Poniżej prezentujemy infografikę, która w ciekawy sposób prezentuje etapy i główne założenia Akcji Paczka.
 

Nie bój się podjąć wyzwania!


Czuwaj
phm. Tomasz Górnicki HR
 

Autor:

Dodano: 2012-09-21