Harcerski Festiwal Filmowy

Było to pierwsze  od wielu lat wydarzenie, na którym skauci mogli zaprezentować w postaci filmu historię swojej drużyny, jej codzienne życie, osiągnięcia i ideały, do których dążą.

Festiwal otwierała Gala, w której powitano uczestników i zaproszonych gości. Wśród kategorii można było wyróżnić: „Z życia drużyny”, „Film historyczny”, „Film komediowy”, „Film fabularny”.
Nagrodę w postaci statuetki festiwalu w następujących kategoriach otrzymali:
* w kategorii Z życia drużyny- Kujawski Hufiec Harcerzy za film „Gdziekolwiek indziej”,
* w kategorii Film Historyczny- Wielkopolska Chorągiew Harcerek za film „Wilki, które nigdy nie śpią”,
* w kategorii Film Komediowy- Szczep „Huragan 28” im. Obrońców Wespterplatte za film „Amore Brasiliano”,
* w kategorii Film Fabularny- Aleksandra Studniak, Tomasz Hościło i Katarzyna Markowska za film „Harcbody”.

Ponadto wyróżnienia otrzymali:
* za film „Ryśka z Rys” 1. Suwalskiej Drużyny Harcerek „Rysy” im. bł. Jana Pawła II, a także „9 GDH, dołącz do najlepszych”- 9. Gdyńskiej Drużyny Harcerzy „Zbroja” w kategorii       Z życia drużyny,
* za film „Śmierć rotmistrza Pileckiego” 6. Gdyńskiej Drużyny Harcerzy „Ryngraf” oraz „Ucieczka Rotmistrza Pileckiego z Auschwitz” 9. Gdyńskiej Drużyny Harcerzy „Zbroja” w kategorii Film Historyczny,
* za film „Odejdź! To moja odpowiedź!” Szczepu 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy             i Gromad Zuchów im. Zawiszy Czarnego w kategorii Film Komediowy,
* za film „Droga do Wolności” Szczepu „Huragan 28” im. Obrońców Westerplatte, „Kaczor. Pierwsza Krew.” Szczepu 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów im. Zawiszy Czarnego i „Niech mu ziemia lekką będzie” Szczepu 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów im. Zawiszy Czarnego w kategorii Film Fabularny.

Dodatkowo nagrodę publiczności uzyskali: Aleksandra Studniak, Tomasz Hościło i Katarzyna Markowska za film „Harcbody”. Wręczono również nagrodę specjalną od p. Mai Wagner, którą otrzymała obsada filmu „Nienachalna lekcja historii” Szczepu 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów im. Zawiszy Czarnego.

„Widzę, że festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem. To dobry prognostyk na przyszłość” poinformował nas Pan Mariusz Żarnecki, aktor teatralny i filmowy.

Co więcej, chętne drużyny mogły wziąć udział w trzygodzinnej Grze Miejskiej,a wszyscy mogli skorzystać z festiwalowego bufetu.

Każdy z uczestników otrzymał również w prezencie bon zniżkowy do sklepu turystycznego Tuttu oraz Festiwalową smycz z identyfikatorem, który będzie dla nich pamiątką.

„Podobała mi się przystępność innych filmów. Nasz był trudny w odbiorze. Szczególnie utkwił mi w pamięci motyw uroczystego otwierania mostu. Już wiem, że musimy zrobić coś takiego na naszym obozie” stwierdził druh Bartek Szatanik, reżyser zwycięskiego filmu „Gdziekolwiek indziej”. Wśród entuzjastów znalazła się także druhna Asia: „Dostosowujemy formę pracy do płynącego „ducha czasu”, to znaczy, że metodyka harcerska nie stoi w miejscu i nie robimy tego samego co 50 lat temu, tylko idziemy z duchem czasu, dajemy możliwość rozwoju oraz okazję na wykazanie się w technice tworzenia filmów, samokształcenia, a także możliwość rozwoju zainteresowań, związanych z filmem i jego tworzeniem. A radość małych harcerzy jak się dowiedzieli, że wygraliśmy była bezcenna”.

Organizatorzy przewidują kolejne edycje Festiwalu, na które w ich imieniu serdecznie zapraszam.


Marta Małecka

 

Więcej o  Harcerskim Festiwalu Filmowym w Gdyni można przeczytać:
na naszej stronie internetowej: hffgdynia.zhr.pl
lub na stronie na Facebook'u – facebook.com/HFFGdynia
 

Autor:

Dodano: 2012-09-21